BİNALİ BOZDEMİR'İN OTANTİK ARAÇ-GEREÇ SERGİSİ İLGİ ÇEKMEYE DEVAM EDİYOR

Anasayfa » Haberler » BİNALİ BOZDEMİR'İN OTANTİK ARAÇ-GEREÇ SERGİSİ İLGİ ÇEKMEYE DEVAM EDİYOR
share on facebook  tweet  share on google  print  

BİNALİ BOZDEMİR'İN OTANTİK ARAÇ-GEREÇ SERGİSİ İLGİ ÇEKMEYE DEVAM EDİYOR

"Haberler" için, toplam 1 sonuç arasından 1 - 1 arası sonuçlar
BİNALİ 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Kardere Köyümüzde Binali Bozdemir'in yaklaşık beş yıl önce oluşturmaya başladığı Otantik Araç-Gereç Sergisi her geçen gün büyümeye ve ilgi çekmeye devam ediyor. Son olarak AA'dan Yakup Bakar'ın haberleştirdiği sergi, insanlarımızın emeklilik dönemlerinde bir kenera çekilmeyip; birikimlerini toplum yararına aktarabilecekleri güzel ve anlamlı örneklerden biri olarak her türlü övgüyü hak ediyor. Sayın Binali Bozdemir'i bu değerli çalışması nedeniyle bir kez daha kutlar, başarılı çalışmalarının devamını dileriz.

Kardere.ComKöyde Otantik Sergi Açtı

Yakup Bakar - Erzincan'ın Kemah ilçesine bağlı Kardere köyünde yaşayan 70 yaşındaki Binali Bozdemir, eski araç ve gereçleri toplayarak köyde otantik sergi açtı.

Kemah ilçesine 30 kilometre uzaklıktaki Kardere köyünde yaşayan 5 çocuk babası Binali Bozdemir, emekli olduktan sonra 2008 yılında eski araç gereç koleksiyonu oluşturmaya başladı.

Bu kapsamda, Kardere köyü ile yöredeki diğer köylerden, ev işlerinde, tarım, hayvancılık ve ticarette kullanılan eski araç ve gereçleri toplayan Bozdemir, bahçesinde oluşturduğu iki odalı atölyede bu araç gereçleri bakımını yaparak korumaya aldı.

Son 4 yılda 300'den fazla otantik araç gereç toplayan Binali Bozdemir, tüm araç gereçlere sahiplerinin ismini yazdı. Eski araç gereçleri yeni nesillere aktarmak adına atölyesini sergi alanına dönüştürme kararı alan Bozdemir, 15 bin lira masraf ederek köyde "otantik sergi" açtı.

Köye gelen yerli ve yabancı ziyaretçilerin ilk uğrak yeri olan otantik sergideki araç ve gereçler, ilgi topluyor.

Atölyesinde ayrıca 1983 model bir otomobili de sergileyen Bozdemir, AA muhabirine yaptığı açıklamada, İstanbul'da yıllarca çalıştıktan sonra memleketine döndüğünü belirterek, "Köy çocuğu olduğum için bu aletleri tanıyordum ve kullanmışlığım vardı. Baktım ki artık bu aletler artık hurdaya veriliyor, değerler kayboluyor. Neden böyle bir şey yapmayayım deyip, atölyemi kurup bu işe başladım. Topladığım aletlerin bakımını yapıp ardından etiketleyip burada sergiliyorum. Herkesin verdiği araç gereçte isimleri etiketle yazmaktadır. 2008 yılında malzemeleri, komşulardan, akrabalardan toplayarak bu işe başladım" diye konuştu.

Unutulmaya yüz tutmuş otantik araç gereçleri koruyarak gelecek nesillere aktarmayı amaçladığını anlatan Bozdemir, elinde 300'den fazla araç gereç bulunduğunu, sayının artması halinde sergisini büyüteceğini ifade etti.

Bozdemir, sergi hakkında şu bilgileri verdi:

"Malzeme olarak harman makinesi, düven, lüks lambası, gaz lambası, kurt tuzağı, radyo, pikap ve daha sayamayacağım eski birçok araç gereç bulunmaktadır. Malzemeler için bahçemde özel bir yer yaptım. Önce bir odalı yer yaptım ve burası dolup malzemeler dışarıda kalınca yanına ikinci yeri yaptım. Bundan sonra da malzeme gelirse oda sayısı artacak."

Sergiyi gezmek için köye ziyaretçilerin geldiğini, her ziyaretçiye araç gereçlerin ne işe yaradığını tek tek anlattığını belirten Bozdemir, "7 ay içerisinde İstanbul, Ankara gibi birçok şehirden gelen ziyaretçiler buraya uğramadan gitmiyorlar. Ziyaretçiler buraya geldiğinde çok duygulanıyorlar, çünkü eskileri onlara yaşatıyorum. Buradan çok memnun ayrılıyorlar" diye konuştu.


Kaynak : Haberler.com


 

 

 

 

 
 
 
 

 


Tür : Kültür - Sanat Tarih : 29.08.2012
[ Tüm yazılara ulaşmak için burayı tıklayınız. ]