Kemah - Kardere Köyü'nün Tarihçesi

Anasayfa » Köyün Tarihçesi » Kemah - Kardere Köyü'nün Tarihçesi
share on facebook  tweet  share on google  print  

Kemah - Kardere Köyü'nün Tarihçesi

"Köyün Tarihçesi" için, toplam 1 sonuç arasından 1 - 1 arası sonuçlar
Kemah

 

 

 

 

 

 

 

 
Köyümüzün yerleşim merkezi olarak bilinen en eski tarihçesi 15.yy. kadar uzanmaktadır. Yavuz Sultan Selim Han'ın Erzincan  ve civarına gelişi ve buralarda Osmanlı hakimiyetini perçinlemesi ile birlikte, bilinen en eski atalarımız bu civar ve köylerinde yaşamışlardır. Doğal olarak o zamanki devirlerde köyümüz ve çevresi çok ağaçlıklı bir bölge olmakla beraber daha sonra bu alanlar hızla kıyıma uğramış ve o bereketli görüntüsünü zaman içinde kaybetmiştir. Kardere köyü uzun yıllar savaş ve seferberlik dönemlerinin sıkıntılarını çekmiş ve kendi ayakları üzerinde durmanın savaşını vermiştir.

1934 yılında Devlet tarafından Kardere'ye 5 derslik, lojmanlı, kütüphane ve konferans salonu olan bir ilkokul yaptırılmıştır.

Uzun yıllar boyu komşu köylerimiz Bozoğlak, Dikyamaç, Nezgep, Seringöze, Gediktepe, Hakbilir'in okul çağındaki çocukları köyümüzde eğitim görmüşlerdir. 1951 yılında halkımızın bilinçlenmesi sonucunda, köyün sorunlarının daha planlı halledilebilmesi için köy ileri gelenlerinin teşvikleri ile bir köy derneği kurulmuş daha sonra bu dernek İstanbul da faaliyetlerini sürdürmüştür.

1970'li yıllardan itibaren köyden büyük kentlere göç başlamış ve köy bireyleri ağırlıklı olarak İstanbul'da ticaret faaliyetlerinde bulunmuşlardır. O dönemde 91 hane olan köyümüz günümüzde 30 haneye kadar düşmüştür.

1957-1965 yılları arasında öncülüğünü rahmetli Başkanımız Orhan Cavit Bozdemir'in yürüttüğü Mega Proje kapsamında köyümüzde ağaçlandırma ve sulama faaliyetleri geliştirilmiş. Bu bağlamda köyümüze o dönemde 65.000 adet çam fidesi ve çeşitli meyve fidesi dikilmiştir. O dönemden günümüze gelene dek tüm dernek yönetimleri bu çalışmaları geliştirme çabaları içinde olmuşlardır.

Halen faaliyette bulunan Kemah Kardere Köyü Kalkındırma Derneği, köy bireylerinin birlik ve beraberliğinin sağlanması, yol, su, ağaçlandırma, hayvancılık ve sulama ile ilgili faaliyetlerini devam ettirmektedir.

İstanbul'da bulunan Kardere'liler birlik ve beraberliklerini daha da geliştirme çabaları içinde olup; faaliyetlerini halen Kaptanpaşa Mh. Zincirlikuyu Cd. Reis Sk. No.1-Kasımpaşa / İSTANBUL adresinde sürdürmektedirler.Kaynak :
Kemah - Kardere Köyü Kalkındırma Derneği
Yönetim Kurulu - 2003

 

Kaynak : Kardere Köyü Kalkındırma Derneği - 2003
Tür : Diğer Tarih : 14.10.2007
[ Tüm yazılara ulaşmak için burayı tıklayınız. ]