Bozoğlak Nah. ve Köylerinin Spor Çalışmaları / Kemalettin ÇAKAR

Anasayfa » Köyün Tarihçesi » Bozoğlak Nah. ve Köylerinin Spor Çalışmaları / Kemalettin ÇAKAR
share on facebook  tweet  share on google  print  

Bozoğlak Nah. ve Köylerinin Spor Çalışmaları / Kemalettin ÇAKAR

"Köyün Tarihçesi" için, toplam 1 sonuç arasından 1 - 1 arası sonuçlar
Bozoğlak

Bilindiği gibi Nahiye Bozoğlak ve bağlı bulunduğu köylerin 4/3 ünün İstanbul’ da bulunması bir gerçek. Bütün köy gençlerinin birbirlerini görmeleri çoğu kez olanaksız. Yeni gelişen ve yetişen gençlerin kaynaşmaları ve birbirleriyle buluşmaları, kötü alışkanlıklardan kendilerini alabilmeleri ve bir çatı altında toplanmaları gayesiyle, bütün köy komşuları birleşerek her köy kendi bünyesinde bir spor kulübü meydana getirdi.

Bilindiği gibi dünyada sporun bir yeri vardır. Bu Türkiye’mizde de böyledir. Hemen hemen kitlelerin büyük bir bölümü sporda ve belirli branşlarında birleşmektedirler. İşte biz komşu köylerde bu kitleyi düşündük. Köy komşularının ikametgahlarının birbirlerine uzak olmaları aylarca (Bir mecburiyet olmadıkça) görüşme olanakları mevcut değildir. Fakat böyle bir spor temasında genci, ihtiyarı müsabakaları seyretme amacı ile toplanıp görüşmek, konuşmak olasılığını bulmaktadır. Şahsen ben bu yazıyı yazan olarak, turnuvada gördüğüm komşuları bir daha görme fırsatını bulamadım.

Halbuki geçmişteki turnuvanın iyi ve kötü anıları ile bir müddet yaşamış ve tartışmıştık. Bu bir yerde yakınlığın ve turnuvanın bize verdiği ilk ürün oldu. Bir büyüğümüzün yirmi yaşındaki bir genci tanımaması doğrusu çok üzücü bir konudur. Hele İstanbul’ da bu ortamda gençler birbirlerine beklide hedef olacaklarını bile bilmemektedirler.

İşte bu kaynaşmamanın zararlarını ve acılarını hep bizler çekmekteyiz. Bu gerçekleri anlattıktan sonra Bozoğlak nahiyesi ve bağlı bulunduğu bütün köy komşularına sesleniyorum :

Spor : Ahlaki yönden bir öğretmendir. Zaten ahlaki terbiyesi ve aile terbiyesi olmayan bir insan spordan çok çabuk kopar, işte bu da cemiyetten ve toplumdan kopmak demektir.

Bu da acı gerçek olduğuna göre bütün köy komşularının, spor kulübü kuran ve kurmağa çalışan, sporun temellerini atmaya kalkan, vazifeli kişilere biraz olsun maddi ve manevi desteklerini esirgememelerini hassaten rica ediyorum. Sizlerin çok cüzi yardımınız ve manevi desteğiniz ya çocuğunuzu ya da torununuzu, dostunuzu ve akrabalarınızı gelecekte cemiyete kazandırma bakımından bir adım atmış olacağınız bir gerçektir.

Bu yazıyı ve mevzuyu bana yazdırma ve siz komşulara seslenme fırsatını ve olanağını bana veren köylerimizin dernek başkanlarına hürmetler ve bütün köy komşularına saygılar sunarım. 

 

Kemalettin ÇAKAR
Kardere Köyü - 1978 

Kaynak: Ayet TANYILDIZ

Kaynak : Kemah Bozoğlak Nahiyesi ve Köylerinin Sesi Dergisi
Tür : Diğer Tarih : 16.10.2007
[ Tüm yazılara ulaşmak için burayı tıklayınız. ]